Meg se kérdezem, hogy mivel szoktál fotózni!? Az emberek nagy százaléka telefonnal. Én is rengeteg képet készítek telefonnal, függetlenül attól, hogy tudom, tök más képek születnek igazi fényképezőgéppel, és tök más telefonnal fotózni.
A telefon mindig kéznél van, szerintem a szemetet se visszük le telefon nélkül. Pláne, hogy a szemét, kukákba történő elhelyezése közben simán belefuthatsz bármi olyan témába, amit sajnálnál ha kihagynád. Pl, egy szivárvány az égen, egy mókus, eső után a pocsolyában visszatükröződő virág, bármi, ami téged megfog, ami neked tetszik, ami szebbé teszi a napodat.
Mi a természet fotózása?
Persze, minden fotó emlék, és az utókor számára készül, de a természetfotó az egyik, amely nagyon értékes akkor is, amikor elkészíted, és a későbbiekben is. Bármikor szembejön veled egy természetfotó a telefonodban, meg fog dobbanni a szíved. A természet fotózása az egyik legkülönlegesebb ALKOTÁS. Szerintem a természet fotózása, művészet. Mit ragadsz meg belőle? A teljes panorámát akarod, vagy csak egy fűszálat? Te komponálsz, úgy, ahogy neked tetszik. Nem kérdezel meg senkit, hogy szerinte hogy fotózd azt a mezőt, ahol most éppen vagy. Úgy fejezed ki önmagad, hogy nem akarsz megfelelni senkinek. Csak az a fontos, hogy te elégedett és boldog légy attól a fotótól. Neked kedves, neked fontos.
A természetfotózás megtanít téged arra, hogy csak magadra figyelj.
Sajnos nem az én mondatom, de maximálisan alátámasztom, nem az számít milyen „gép” van a kezedben, hanem az számít, hogy te mit veszel észre, és azt hogyan adod vissza. Nem kell drága gép egy igazán jó fotóhoz. Az kell, hogy ismerd a telefonodat, és rengeteget fotózz. Majd nézd vissza őket, és tanulj belőlük. Úgy tudsz a legjobban tanulni, amikor kielemzed a saját képeidet. Vedd észre a hibákat, és legközelebb ezekre ösztönösen fogsz figyelni.
A természetfotózáshoz idő és türelem kell. Nem futunk egy lepke után, nem beszélünk hangosan vagy kiabálva, hanem beleolvadunk a természetbe, és mi idomulunk, alkalmazkodunk. Ne kapkodj, ne legyél idegbeteg, hogy azt a madarat izomból le akarod fotózni, mert nem fog sikerülni.
A telefon és egy tükörreflexes gép között pl. az a különbség, hogy a telefonod nagy eséllyel nem azt a pillanatot fogja elsütni neked, amit te szeretnél, a tükörreflexes pedig igen.
Tehát a telefonos természetképekre ezért is kell időt szánni, és kb. 30-40 képet ellőni, amiből egy-kettő lesz tű éles és pontos. De ez így rendben is van. A nagy fotósok is órákig fotóznak valamit, majd a végén kiválasztanak 3-4 képet és ennyi. Már megérte a több óra figyelem.
Azt tanítja minden könyv….
Hogy nem fotózunk Nappal szemben! Hát Dehogynem! Millió képet készítettem Nappal szemben, és akkor mi van? Ha neked ez tetszik, akkor tedd ezt. Nézd meg milyen lett a kép, és tanulj ebből is.
Ha segítek vele neked, küldj nekem nyugodtan néhány természetfotódat és elmondom mit látok rajta. Nem kritizálom, hanem építeni szeretnélek.
Természetesen
ez egy ingyenes lehetőség a számodra, és bármikor élhetsz vele!
Nem ígérem, hogy azonnal válaszolok, de ahogy időm engedi, fogok!
Álló vagy fekvő legyen a természetfotó?
Ha nagy teret szeretnél fotózni, akkor mindenképp fekvő. Ha Insta vagy Tik-tok-ra készül, akkor ezt már tudjuk, hogy oda meg az álló képek kellenek. De akár itt is szembe mehetsz minden előírással. Legyen az alkotásod TE!
Nem
szeretném az írásomat nagyon elhúzni. Inkább azt mondom, hogy ha
van kérdésed a természetfotózással kapcsolatban, akkor írj a
bejegyzés alá, és én nagyon szívesen válaszolok rá. Vagy írj
nekem üzenetet. Megtalálsz!
https://www.norapicturestudio.hu/
https://www.facebook.com/norapictures
Megjegyzések
Megjegyzés küldése